W Szkole Podstawowej nr 5 z oddziałami Integracyjnymi w Słupsku w klasie I i II dzieci należące w tych klasach do Ligi Ochrony Przyrody poznały historię tej najstarszej organizacji ekologicznej w Polsce. Młodzież naszej szkoły przygotowała prezentację o działaniach LOP. Dzieci opowiadały jakie działania w ramach działania w tej organizacji podjęły i przepięknie narysowały logo LOP. Wszystkie dzieci były dumne, że są członkami takiej ważnej organizacji.
Na uwagę zasługują następujące działania i formy pracy LOP z młodzieżą i dziećmi:
organizowanie obozów przyrodniczychorganizowanie wojewódzkich sejmików młodych działaczy LOPorganizowanie we wszystkich województwach młodzieżowych sesji popularnonaukowychprzeprowadzenie inwentaryzacji zieleni miejskiejgromadzenie informacji oraz występowanie z wnioskami o objęcie cennych obiektów przyrodniczych ochroną prawnąorganizowanie wycieczek przyrodniczo-krajoznawczychorganizowanie własnych konkursów.Ponadto, Koordynacja Działalności Młodzieżowej LOP istniejąca przy Zarządzie Głównym oraz jej odpowiedniki w zarządach wojewódzkich prowadziły:akcje porządkowe w parkach narodowych, na terenach zieleni miejskiej oraz w parkach wiejskich, prace związane z oczyszczaniem brzegów rzek, potoków, wysypisk śmieci etc.działalność klubową w ramach konkretnych zainteresowań młodzieżyinwentaryzację drzew ulicznych przez członków Szkolnych Kół LOPpatrolowanie parków miejskich i rezerwatów przez Straż Ochrony Przyrody.[1]
Dzisiaj LOP współpracuje też z licznymi krajowymi i międzynarodowymi organizacjami ekologicznymi, jak Międzynarodowa Koalicja "Wolontariusze Przyrody" (CVA), Europa Nostra oraz Światowe Towarzystwo Ochrony Zwierząt (WSPA). Jest m.in. członkiem założycielem Światowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). LOP prowadzi również Europejskie Centrum Ekologiczne, które jest inicjatorem i realizatorem Europejskiej Zielonej Karty (European Green Card), która spotkała się ze znaczącym zainteresowaniem instytucji krajowych i międzynarodowych. W maju 1996 roku Fundacja Henry'ego Forda uhonorowała Projekt EZK pierwszym miejscem w konkursie Europejskiej Ochrony Przyrody, a w czerwcu 1996 roku Ministerstwo Środowiska przyznało nagrodę za projekt "Zielona Karta" w kategorii krajowych kampanii edukacyjno-popularyzatorskich.
LOP prowadzi szeroką i znaczącą działalność wydawniczą, znaną z wielu ciekawych publikacji książkowych, plansz tematycznych, plakatów, kalendarzy, zakładek, a szczególnie miesięcznika "Przyroda Polska" z wkładką "Biuletyn EKO-edukacyjny".
Liga Ochrony Przyrody za swoje zasługi odznaczona została krzyżem „Polonia Resituta”.[2]
[1] https://www.lop.org.pl/O_nas
[2] Ibidem